![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiICZGY-2ckxu66kit7qHuyeFaX5KPoAp8fu5Oz2dU_mRWNY1FdYbTMqV7_mMF4GId1zMW9K4FLTQ8peF7Kz5nS-1rn9_3ytEGkdTWGOo4cgPEmnqjyueOUdRFHTIBUtIJZCwgaAxcqOEt1/s1600/penes-kokkinistes-me-zampon-sto-fourno.png)
Υπέροχες με 4 μόνο υλικά
Μια πανεύκολη συνταγή με πολύ λίγα υλικά για ένα νόστιμο γρήγορο και απλό πιάτο για όλη την οικογένεια. Υλικά
2 φλ. τσαγιού πένες 400 γρ. ντοματοχυμός 250 γρ. ζαμπόν σε κύβους 1 1/2 φλ. τριμμένο τυρί μοτσαρέλα Εκτέλεση
1. Βράζετε “αλ τέντε” τις πένες σε μπόλικο αλατισμένο με χονδρό αλάτι νερό. Κρατάτε 1/2 φλ. τσαγιού από το νερό της κατσαρόλας, στραγγίζετε τις πένες, τις βουτυρώνετε και τις βάζετε σε λαδωμένο, με μπόλικο λάδι, πυρίμαχο σκεύος διαστάσεων 20 Χ 20 εκ. περίπου και 5 εκ. βάθους. Εν τω μεταξύ προθερμαίνετε το φούρνο στους 200 βαθμούς στις αντιστάσεις ή στους 180 βαθμούς στον αέρα. 2. Προσθέτετε στο πυρέξ με τις πένες το ζαμπόν, το 1/2 φλ. νερό που κρατήσατε και το ντοματοχυμό, ανακατεύετε καλά και πασπαλίζετε με το τριμμένο τυρί. Ψήνετε στο προθερμασμένο φούρνο για 20-25 λεπτά μέχρι να λιώσει το τυρί. Βγάζετε από το φούρνο, αφήνετε το φαγητό για 5 λεπτά να “σταθεί” και σερβίρετε.
sintayes
Via
Μια πανεύκολη συνταγή με πολύ λίγα υλικά για ένα νόστιμο γρήγορο και απλό πιάτο για όλη την οικογένεια. Υλικά
2 φλ. τσαγιού πένες 400 γρ. ντοματοχυμός 250 γρ. ζαμπόν σε κύβους 1 1/2 φλ. τριμμένο τυρί μοτσαρέλα Εκτέλεση
1. Βράζετε “αλ τέντε” τις πένες σε μπόλικο αλατισμένο με χονδρό αλάτι νερό. Κρατάτε 1/2 φλ. τσαγιού από το νερό της κατσαρόλας, στραγγίζετε τις πένες, τις βουτυρώνετε και τις βάζετε σε λαδωμένο, με μπόλικο λάδι, πυρίμαχο σκεύος διαστάσεων 20 Χ 20 εκ. περίπου και 5 εκ. βάθους. Εν τω μεταξύ προθερμαίνετε το φούρνο στους 200 βαθμούς στις αντιστάσεις ή στους 180 βαθμούς στον αέρα. 2. Προσθέτετε στο πυρέξ με τις πένες το ζαμπόν, το 1/2 φλ. νερό που κρατήσατε και το ντοματοχυμό, ανακατεύετε καλά και πασπαλίζετε με το τριμμένο τυρί. Ψήνετε στο προθερμασμένο φούρνο για 20-25 λεπτά μέχρι να λιώσει το τυρί. Βγάζετε από το φούρνο, αφήνετε το φαγητό για 5 λεπτά να “σταθεί” και σερβίρετε.
sintayes
Via